Jaki rodzaj mleka można podawać niemowlętom

Obecnie pediatrzy zdecydowanie sprzeciwiają się stosowaniu mleka krowiego w diecie dzieci poniżej 1 roku życia, a jednorocznym dzieciom zaleca się podawanie produktów mlecznych lub bardziej odżywczego mleka koziego. Mleko dla noworodka znajduje się w sklepach internetowych.

Mleko dla dzieci

Nasze matki i babki są głęboko przekonane o przydatności mleka krowiego dla zdrowia dziecka, argumentując swoją opinię osobistym doświadczeniem i ogólnym przykładem. Badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że mleko dla noworodka nie jest zalecane do pierwszego roku, ale można je stosować w określonym wieku i bez żadnych dodatków.

Mleko jest bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Żaden inny pokarm nie zawiera tak wielu składników odżywczych w tak łatwo przyswajalnej postaci, ale nie zaleca się podawania mleka krowiego niemowlętom przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Wpływ mleka krowiego

Mleko krowie jest przeznaczone do wychowu cieląt, a jego skład jest idealny do szybkiego wzrostu i przyrostu masy ciała, w ciągu sześciu miesięcy cielę powinno przybrać około centymetra żywej wagi i stać się pełnowartościowym zwierzęciem. Organizm ludzki nie potrzebuje takiego tempa wzrostu, a zbyt duża ilość białka i składników mineralnych (3 razy więcej niż w mleku matki) oraz kazeiny nie jest dobra dla delikatnego organizmu dziecka.

Organizm dziecka nie wchłonie z mleka więcej, niż potrzebuje, a niepotrzebne białka i minerały zwiększają obciążenie układu wydalniczego dziecka, zwłaszcza nerek, zmuszając je do pracy z nadmiernym obciążeniem. Mleko krowie, zawiera również zbyt mało żelaza i kwasu foliowego, które są niezbędne do syntezy hemoglobiny i rozwoju układu nerwowego, a duża ilość obcych białek i innych substancji zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.

Naturalne mleko krowie jest bardzo zdrowym produktem, ale nie powinno być wprowadzane do diety dziecka przed ukończeniem 1. roku życia, a jeszcze lepiej, od 1,6 do 2. roku życia.

Jakie mleko wybrać dla dziecka?

Dzieciom poniżej 3. roku życia należy podawać wyłącznie pełne, naturalne mleko krowie. Wiele firm oferuje obecnie produkty mleczne, zamiast mleka pełnego lub beztłuszczowego mleka sterylizowanego. Mleko sterylizowane nie zawiera dobroczynnych bakterii, a mleko odtłuszczone nie zawiera tłuszczu i ma kilkakrotnie mniej wartości odżywczych niż mleko naturalne.

Jeśli mleko z otwartego opakowania nie skwaśnieje w ciągu tygodnia w lodówce, a mleko zamknięte może być przechowywane w sklepie przez lata, to oczywiste jest, że produkt zawiera dużą ilość konserwantów, a ich wpływ na dzieci jest wciąż niezbadany.

Related posts